Poinsecja – wyrzucić czy ratować? Podpowiadamy, co zrobić z gwiazdą betlejemską po świętach
Gwiazda betlejemska, znana również jako poinsecja, to popularna roślina doniczkowa, która jest często kupowana na Boże Narodzenie. Po świętach roślina może zacząć tracić liście i kwiaty. Aby ponownie zakwitła w przyszłym roku, należy odpowiednio o nią dbać.
Jak dbać o gwiazdę betlejemską po świętach?
- Ogranicz podlewanie. Po świętach gwiazda betlejemska przechodzi w stan spoczynku. W tym czasie potrzebuje mniej wody niż zwykle. Podlewaj ją tylko wtedy, gdy podłoże w doniczce jest suche na głębokość około 2 cm.
- Przenieś roślinę do chłodniejszego i ciemniejszego miejsca. Poinsecja najlepiej rośnie w temperaturze około 15-18°C. W okresie spoczynku warto ją przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi 10-12°C. Potrzebuje także mniej światła – kiedy zaczną jej opadać liście, należy ją zacienić, ale nie na stałe – przez najbliższe dwa miesiące poinsecja powinna spędzać po 14 godzin na dobę w ciemnościach, pozostały czas w jasnym pomieszczeniu z rozproszonym światłem.
Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska „zakwitła” na drugi rok?
Po kilku tygodniach w chłodniejszym miejscu poinsecja powinna zacząć wypuszczać nowe liście. Wtedy można ją przesadzić do nowej, większej doniczki i zacząć nawozić. Stosuj nawóz do roślin kwitnących zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Wróć też do obfitszego podlewania. Wczesną wiosną dobrze jest też przyciąć poinsecję – skróć pędy o około połowę, aby roślina się rozkrzewiła, późną wiosnę i lato gwiazda betlejemska może spędzić na balkonie lub w ogrodzie. Żeby na kolejne święta wytworzyła barwne „gwiazdy” z przylistków, należy ją znów okresowo zacieniać – już od września.
Poinsecja – uważaj na szkodniki!
Oto kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą ci utrzymać gwiazdę betlejemską w dobrej kondycji:
- Upewnij się, że roślina otrzymuje wystarczającą ilość światła. Poinsecja potrzebuje jasnego, ale nie bezpośredniego światła słonecznego.
- Uważaj na szkodniki i choroby. Gwiazdy betlejemskie są podatne na ataki mszyc, przędziorków, wciornastków oraz na zgniliznę korzeni. Aby zapobiec wywołanym przez nie szkodom, należy regularnie przeglądać rośliny i w razie potrzeby przeprowadzać zabiegi ochronne. Można stosować środki chemiczne, ale lepsze są metody naturalne, takie jak opryski z naparów z ziół lub wyciągów z roślin.